Domek Nad Jeziorem
Domek Nad Jeziorem
SuwałkiDziś jest 2 Lipiec 2022. Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton .
Hańcza

Jezioro Hańcza

Jezioro Hańcza i rzeka Czarna Hańcza

   Kamień Graniczny - ( leżący przy jeziorze Hańcza ) największy głaz w SPK o obwodzie 11 m. Na nim 3 poziome rysy, według legendy wyznaczające granicę pomiędzy dawnymi puszczami Merecką i Przełomską.

   Góra Leszczynowa - zwana Górą Kopcową ( 272 m n.p.m. ) Na szczycie wieża widokowa z panoramą na jezioro Hańcza.

   Hańcza - wieś powstała na przełomie XVI i XVII w. Zabytkowy drewniany dom nr 9 zbudowany ok. 1880 r., pod nr 14 dom z końca XIX w. Przy skrzyżowaniu dróg pozostałości "wądołu" do suszenia lnu - kolisty dół w zboczu wyłożony kamieniami.

   Jezioro Hańcza - ( oddalone od domku wczasowego o ok. 5 km ) rezerwat przyrody o pow. 304 ha, najgłębsze jezioro w Polsce i na Niżu Środkowoeuropejskim ( 108,5 m ). Dno i brzegi pokryte dużymi głazami, co oprócz krystalicznie czystej wody stanowi o jego uroku. Roślinność wodna jest uboga. Jezioro ( typ sielawowy ) zarybione trocią jeziorową ( kraina pstrąga i lipienia ). Pionowe ściany opadające do głębokości 30 m, są rzadkim zjawiskiem nad jeziorami nizinnymi.

   Rzeka Czarna Hańcza - największa rzeka Suwalszczyzny. Pomiędzy jeziorem Hańcza i Turtulem przełomowy odcinek rzeki. Płynie wąską, nie przekraczającą 200 m szerokości rynną polodowcową. W korycie liczne, duże głazy. Kraina pstrąga i lipienia, wędkowanie dozwolone poniżej Turtula.

   Stara Hańcza - nazwa nieistniejącego już dworu, któy w XVIII i XIX w. był ośrodkiem dużych dóbr. Staraniem byłej właścicielki i konserwatora zabytków zabezpieczono fragmenty murów budynku dworskiego. Stara aleja lipowa i źródełko.

Zasady dotyczące cookies